Pradžia

Gydytoja gastroenterologė apie refliuksą: susirgti gali bet kas

Gydytoja gastroenterologė apie refliuksą: susirgti gali bet kas

Refliuksas – rimta liga, kurios nevalia ignoruoti

Anksčiau žmoniją kankino klausimas, ką daryti, kad turėtume pakankamai maisto, o šiandien vis dažniau ieškome atsakymo, kaip kovoti su jo sukeltomis pasekmėmis. Statistika rodo, kad šiuo metu net 10 procentų visų pasaulio gyventojų kenčia nuo gastroezofaginiorefliukso ligos (GERL), kurios atsiradimą skatina ne tik riebus, greitas, nevisavertis maistas, bet ir netinkami valgymo įpročiai, rūkymas bei alkoholio vartojimas. Be to, daugelis patiriančiųjų pagrindinį refliukso simptomą – stiprų rėmens graužimą – yra linkę jį ignoruoti ir neskuba kreiptis į gydytojus. Medikai pataria rėmens ir jį lydinčių nemalonių pojūčių nenuvertinti, nes jiems pasikartojant dažniau nei 2 kartus per savaitę galima įtarti, kad žmogus serga GERL, kuri negydoma sukelia rimtų komplikacijų.

Refliuksas – normalus procesas, galintis virsti liga

Gydytoja gastroenterologė AretaAurylienė sako, kadrefliuksas yra natūralus fiziologinis procesas, kurio metu po valgio rūgštus skrandžio turinys gali pakilti į stemplę. Pavienius rėmens epizodus patiria kone kiekvienas žmogus, tačiau jiems nuolat pasikartojantrefliuksas tampa liga, kurią lydi įvairūs klinikiniai simptomai, dėl kurių stipriai nukenčia gyvenimo kokybė ir gali kilti kitų sveikatos problemų.

„Žmogus, sergantisgastroezofaginiorefliukso liga, atsirūgsta rūgščiu ar karčiu skrandžio turiniu ir patiria stiprius rėmens simptomus: jaučia graužimą, deginimą už krūtinkaulio, kuris dažniausiai atsiranda po valgio ir sustiprėja lenkiantis į priekį arba gulint. Taip pat gali varginti kartumas burnoje, sutrikęs ar skausmingas maisto rijimas. Šiai ligai būdingi ir netipiški simptomai – balso kimimas, „kąsnio“ pojūtis stemplėje. Kai kuriais atvejais refliuksasgali sukelti kosulį ir paskatinti astmos išsivystymą, nes nuolatinis rūgštaus skrandžio turinio patekimas į kvėpavimo takus dirginatam tikrus nervus, einančius šalia stemplės, o tai sukelia brionchiolių spazmus“, – pagrindinius ligos simptomusvardija„InMedica“klinikosgastroenterologė A. Aurylienė.

Susirgti gali bet kas

A.Aurylienė pasakoja, kad GERL diagnozuojama labai įvairaus amžiaus pacientams, tačiau dažniau sirgti linkę tie, kuriems per 40 metų. Tiesa, vyrų ir moterų sergamumas vienodas, todėl rizikos grupes išskirti sudėtinga iršis sutrikimas gali pasireikšti bet kam. Nors patologinį refliuksągali įtarti šeimos gydytojai, otorinolaringologai ar pulmonologai, norint gauti tiksliądiagnozędažniausiai reikalingi išsamūs tyrimai, kuriuos skiria gydytojas gastroenterologas.

„Dažnai GERL nustatyti pakanka klinikinių simptomų, tačiau kartais prireikia ir instrumentinių tyrimų. Tarkim, pacientams iki 45 metų, kuriems pasireiškia klasikiniai ligos simptomai ir nėra jokių pavojingų požymių, instrumentiniai tyrimai nebūtini. Tokių tyrimų gali prireikti vyresnio amžiaus žmonėms, kurie kreipiasi dėl grėsmingų simptomų:kraujavimo iš virškinamojo trakto, mažakraujystės, nepaaiškinamo svorio mažėjimo, rijimo sutrikimų ir pasikartojančio vėmimo.Taip pat instrumentiniai tyrimai atliekami tiems, kurių savijauta po ligos gydymo vaistais negerėja. Dažniausiai naudojamas instrumentinis tyrimas –endoskopija, kaigydytojas endoskopuotojas apžiūri ir įvertina vidaus organus iš vidaus. Endoskopinis tyrimas ypač svarbus GERL komplikacijoms nustatyti“,– sako gastroenterologė.

Gydymo metodai – įvairūs

Medikės teigimu, negydant patologinio refliuksopadidėja rimtų komplikacijų rizika: gali išsivystyti stemplės gleivinės uždegimas (ezofagitas), stemplės sprindžio sumažėjimas (striktūras), prasidėti ikivėžinėBareto stemplės būklė ir galiausiai – stemplės vėžys. Todėl gydytojui nustačius GERL, pacientui būtina kuo greičiau pradėti gydimo procesą, kuris gali būti medikamentinis, nemedikamentinis ir chirurginis. A. Aurylienė pateikia kiekvieno iš jųypatumus.

Nemedikamentinis gydymas

Siekiant pagerinti savijautą kai kuriems žmonėms užtenka tiesiog pakoreguoti gyvenimo būdą, t.y. atsisakyti alkoholio, rūkymo, gausaus kofeino vartojimo ar sumažinti antsvorį.

Medikamentinis gydymas

Vaistų dozės, gydymo trukmė ir pagalbiniai preparatai pacientui parenkami individualiai ir yra skiriami, jeigu nemedikamentinis gydymas neefektyvus, vargina intensyvūs simptomai, nustatomi stemplės ar skrandžio gleivinės pažeidimai.

Chirurginis gydymas– jis taikomas, kai pirmieji du gydymo būdai yra neefektyvūs.

GERL paplitimas visame pasaulyje kasmet didėja ir ypač jaučiamas gerai ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse. Didėjantį sergamumą lemiaintensyvus gyvenimo būdas, nuolatinis stresas ir neteisingi mitybos įpročiai. Norint išvengti šios ligos reikėtų:

  • Palaikyti optimalų kūno svorį (KMI – 20– 25 kg/m2).
  • Vengti persivalgymo ir valgymo 3 valandas prieš miegą.
  • Miegoti pakeltu lovagaliu (apie 20–30 laipsnių).
  • Apriboti riebaus maisto, šokolado, kofeino, mėtų, citrusinių vaisių, pipirų ir pieno vartojimą.
  • Vengti alkoholio.
  • Nerūkyti.
  • Palaikyti fizinį aktyvumą.
  • Vengti juosmenį spaudžiančių drabužių.

Daugiau apie gastroenterologijos paslaugas -