Pradžia

InMedica gydytojai pataria #1

InMedica gydytojai pataria #1

Dažnai mums kyla įvairių klausimų, susijusių su sveikata, į kuriuos atsakymus ne visada paprasta surasti. Taip pat apie kai kurias mums gresiančias sveikatos problemas net nesusimąstome, kol neperskaitome žurnale, ar nepasilankome pas šeimos gydytoją.

Nuo šiol kiekvieną mėnesį mūsų klinikų gydytojai atsakys į dažniausiai pasitaikančius pacientų klausimus, kuriuos galbūt ir Jūs norėjote užduoti.

Prieš kurį laiką aukojau kraujo ir po tyrimų paaiškėjo, kad mano hemoglobinas buvo arti ribos. Įprastai jis siekia standartą ar atitinka visas normas. Tik vėliau prisiminiau, kad tą savaitę gėriau skysčius šalinančius vaistus. Ar tai galėjo turėti įtakos hemoglobino rodmenims?  Julija, 29 m.

Atsako Elite Medicale kardiologė prof. Rūta Babarskienė:
Mažakraujystė (anemija) – tai patologinė būklė, kuriai būdingas per mažas eritrocitų ir/ar hemoglobino kiekis kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies transportas į audinius ir kyla audinių hipoksija. Pagal PSO anemija diagnozuojama, kai moterims reprodukciniame amžiuje Hb mažiau nei 120g/l. Anemija gali išsivystyti kiekvienam žmogui, nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus. Dažniausiai pasitaikanti anemijos priežastis – geležies trūkumas. Geležis prisideda išnešiojant deguonį po organizmą. Jei geležies yra per mažai, pradeda trūkti deguonies, sutrinka audinių sistemos veikla. Dažniausiai anemija vargina moteris ir merginas. Jos mėnesinių ciklo metu, po gimdymų praranda daug kraujo. 
Progresuojant anemijai pasireiškia įvairūs simptomai: blyškumas, kuris progresuojant ligai didėja ne tik odoje, bet ir gleivinėse, nuovargis, dažnas pulsas, odos sausumas, pakitę nagai, apetito stoka ar noras valgyti neįprastus dalykus.
 Anemijos gydymas priklauso nuo ją sukėlusių veiksnių. Jei anemijos priežastimi yra geležies ar vitaminų stoka, reikėtų didinti jų kiekį mitybos racione. Jei anemijos priežastimi yra kitos ligos, reikia jas gydyti. Jums vertėtų pakartoti bendrą kraujo tyrimą dinamikoje, įvertinti geležies ir feritino kiekį. Vartoti šlapimą varantys medikamentai hemoglobino, eritrocitų kiekio pokyčiams neturėjo esminės reikšmės.

Jei motina alergiška gliutenui, laktozei ir panašioms medžiagoms, ar vaikas taip pat gali turėti šias alergijas? Ar jų galima išvengti?  Mingailė, 28 m.

Atsako InMedica (Santariškės) genetikas prof. dr. Danielius Serapinas:
Kaip žmogaus organizmas  reaguos į daugelį medžiagų apsprendžia jo genai, todėl natūralu, kad tėvų medžiagų apykaitos ypatumai gali būti perduoti vaikams. Tarkime laktozės genetinį netoleravimą lemia LCT geno c.-3910C>T pokytis, kuris susiję su fermento laktazės aktyvumo sumažėjimu.  Tokį pokytį turi apie 10 proc gyventojų, tačiau laktozės netoleravimas visuomenėje yra dažnesnis, nes pasitaiko daug atvejų, kai asmuo gyvenimo eigoje išsiugdo šį netoleravimą.  Jei asmuo turi laktozės netoleravimą lemiantį geną yra 50proc tikimybė, kad ir jo vaikai tai turės. Tokia pati paveldėjimo tikimybė egzistuoja ir dėl gliuteno netoleravimo ligos (celiakijos), nes  įrodyta, kad egzistuoja ir genetinės priežastys, tai taip vadinamųjų   žmogaus leukocitų antigenų, angl. HLA, konkretūs variantai -  DQ2/DQ8, kuriuos genetiškai galima ištirti ir nustatyti paveldėjimo riziką. Tačiau verta paminėti, kad kalbant apie gliuteno netoleravimą, genai tik suformuoja polinkį ligai, bet pilnai to neapsprendžia, nes aplinka taip pat sąveikauja su genais ir juos reguliuoja. Jei motina turi kažkokių medžiagų netoleravimą, bet prisižiūri dietos (valgo daugiau tradicinių daržovių, vaisių, nepiktnaudžiauja mėsos vartojimu) ir vengia kenksmingų įpročių bei jai netinkamų produktų, tai mažina uždegiminius procesus savo  organize ir tuo pačiu sumažina maisto netoleravimo tikimybę būsimiems vaikams.

Burnos viduje vis atsiranda Herpeso virusas. Per metus jis pasirodo bent 4-5 kartus. Kokius tyrimus reikėtų atlikti ir ar įmanoma visiškai šį nemalonų darinį išgydyti? Aleksandra, 24 m.

Atsako InMedica (Šilainiai) gydytoja otorinolaringologė (ausų, nosies, gerklės ligų) Audronė Paulauskienė:
Ūminis gomurio ir ryklės virusinis uždegimas,pasireiškiantis skausmingomis opėjančiomis pūslelėmis,sukeliamas Coxsackie A gr.virusų..Susergama dažniausiai vasarą,dažniau serga vaikai,jauni asmenys.Gydymas simptominis/burnos skalavimas antiseptikais ir anestezuojančiais tirpalais,sisteminiai nuskausminamieji vaistai/pvz.Ibumetinas/,sunkiais atvejais skiriami/ tik gydytojo/taip vadinami virostatikai/vaistai virusinėms ligoms gydyti.Jokių specifinių tyrimų atlikti savarankiškai nereikėtų/tą spres Jūsų šeimos gydytojas.
Asmeninė profilaktika-tinkama burnos higiena,dantų šepetėlio dažna kaita,darbo ir poilsio rėžimo sureguliavimas/Nuovargis,nepakankama mityba ,burnos gleivinės mikrotraumos predisponuoja tuos susirgimus.

Retkarčiais tenka sirgti pūline angina. Nors gydymosi laikas nėra ilgas, tačiau skausmas išties nemalonus. Ar verta darytis operaciją ar geriau pakentėti? Tautmilė, 24 m.

Atsako InMedica (Šilainiai) gydytoja otorinolaringologė (ausų, nosies, gerklės ligų) Audronė Paulauskienė:
Ūminio tonzilito/liaudyje vadinamo angina/ sukėlėjai virusai,bakterijos.Virusinio tonzilito eiga dažniausiai lengva,bakterinis tonzilitas pasižymi sunkiasne eiga/aukšta temperatūra,stipriu gerklės skausmu,ir gydymui skiriami / TIK gydytojo/antibiotikai.Jei ūmus tonzilitas kartojasi2-3 kartus metuose,jei yra bendra org.intoksikacija/nuovargis,pakarsčiavimo epizodai-taip vadinama subfebrili kūno temp.37.2-37.3/ ,jei paskauda sąnarius,yra širdies veiklos sutrikimai,reumatinės ligos,ir ,ypač, jei tonzilitai komplikuojasi ryklės pūliniais,gydymas operacinis.Bet tai spendžiama pasitarus su Jus gydančiu gydytoju.

Kaip susiformuoja tonzilių akmenys? Kodėl vieniems jie atsiranda nuolat, o kiti šių problemų išvengia? Arūnė, 26 m.

Atsako InMedica klinikos (Žaliakalnio) gydytoja Margarita Daunienė:
Tonzilių paviršius nėral ygus,ir priklausomai nuo kiekvieno žmogaus fiziologijos, įlinkiuose gali kauptis tam tikros apnašos, į kurias atsidėjus kalciui susidaro akmenys. Jei procesas kartojasi nuolatos, rekomenduojame kreiptis į ausų, nosies, gerklės (LOR)gydytoją.

Neseniai pastebėjau, kad kojų nagai pradėjo gelsti. Atsirado grybelis. Radau nemažai priemonių, kurios grybelį padės sunaikinti, tačiau žinau, kad taip pat reikėtų gydytis iš vidaus. Ką reikėtų vartoti/valgyti, kad grybelis greičiau dingtų? Algis, 30 m.

Atsako “Elite Medicale” klinikos medicinos gydytoja Giedrė Mickevičiūtė:

Deja, patvirtintos dietos, kuri veiktų nagų grybelį, nėra. Labai svarbu pastebėjus nago pakitimus apsilankyti pas gydytoją dermatologą. Vizito metu gydytojas esant reikalui ištirs grybelio rūšį bei skirs optimaliausią gydymą tepamais arba geriamais vaistais.

Lankiausi kosmetologijos kabinete, kuriame kosmetologė, atlikdama šveitimo procedūrą traumavo ir šiek tiek įdrėskė apgamą, buvusį ant skuosto (jis šiek tiek iškilęs). Pasirodė kraujas, tačiau viskas tuo baigėsi. Ar dabar reikėtų atidžiau stebėti šį apgamą ar imtis kitų veiksmų? Ona, 29 m. 

Atsako "Elite Medicale” klinikos medicinos gydytoja Giedrė Mickevičiūtė:

Svarbu apgamą stebėti: ar ne pasikeitė spalva, dydis, kraštai, simetrija, ar atsirado naujų darinių. Jei neramu - apsilankykite pas gydytoją dermatologą, jis įvertins apgamo būklę. Stenkitės kiek įmanoma apgamo netraumuoti. Nepamirškite naudoti apsaugos nuo saulės!

InMedica klinikų kontaktus galite rasti ČIA