Pradžia

Įsisiurbė erkė. Ką daryti?

Įsisiurbė erkė. Ką daryti?

Nors apie erkių platinamas ligas kasmet įspėjama, tačiau skaudžių nelaimių išvengti nepavyksta. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje kasmet mažiausiai vienas žmogus nuo erkinio encefalito miršta, o Laimo liga perserga tūkstančiai. Patariame įkandus erkei nelaukti, kol prasidės sunkios ligos simptomai, o pasitikrinti savo sveikatą. Reikėtų atlikti kraujo tyrimus dėl erkių pernešamų ligų tiems pacientams, kuriems buvo įkandusi erkė, taip pat – jei jau pasireiškė pirmieji simptomai. Antraip, galite tapti dar viena erkinio encefalito ir Laimo ligos auka.

rkės įsisiurbimo mes dažniausiai nejaučiame, kadangi jų seilės turi nuskausminamųjų savybių. „Įsisiurbusios erkės maitintis gali nuo kelių dienų iki kelių savaičių, todėl radus tokį išpampusį gyvūną ant savo odos labai svarbu nesutrikti ir kuo greičiau jį ištraukti“

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/gyvenimas/naujiena/mityba/ka-daryti-ir-ko-nedaryti-jeigu-isisiurbe-erke-pataria-gydytoja-1030-822866

Kaip pastebėti erkę?

Erkė ieško drėgnos ir šiltos vietos ant žmogaus kūno. Jos dažniausiai randamos plaukuotose vietose: pažastyse, tarp kojų ir ant galvos odos. Jei randate erkę, bet jos negalite tinkamai pašalinti iš įsisiurbimo vietos, kreipkitės pagalbos.

Kaip taisyklingai ištraukti erkę?

Įkandus erkei reikia ją kuo greičiau ištraukti, kad į kraują nepaleistų galbūt nešiojamų virusų ir bakterijų. Erkę reikia suimti pincetu kuo arčiau kūno odos ir ištraukti staigiu judesiu. Erkę ištraukti geriausiai erkėms skirtu pincetu, arba kitais specialiai erkėms ištraukti skirtais įrankiais. Erkėms ištraukti skirti pincetai ar kitos erkėms ištraukti skirtos priemonės parduodamos vaistinėse ar gyvūnams skirtų prekių parduotuvėse. Nepamirškite dezinfekuoti. Jei erkės galva lieka, išsigąsti nereikėtų - po kurios laiko organizmas pats pašalins svetimkūnį. Tačiau jeigu žaizdelė ima pūliuoti - būtina kreiptis į medikus.

Nesinaudokite senais metodais, pavyzdžiui, nespauskite erkės ją aptepę riebalais, nes taip erkė gali savo žarnyno turinį išvemti įkandimo vietoje, o tai padidina užsikrėtimo borelioze riziką. Jeigu erkė ištraukiama neatidžiai, įkandimo vietoje gali likti jos kūno dalių, kurios vėliau gali sukelti infekciją. Erkės straubliukas gali nulūžti, todėl, jei erkė ištraukiama neatsargiai, jis gali likti odoje. Ištraukę erkę įkandimo vietą nuvalykite dezinfekuojančiu skysčiu.

Kas toliau?

Kraujo tyrimus dėl erkių pernešamų ligų, net jei nėra jokių simptomų, rekomenduojama atlikti praėjus 2-3 savaitėms po įkandimo - pasitikrinti, ar liga nepasireikš ateityje.

Apie 1 mėnesį reiktų save stebėti dėl erkinio encefalito. Po erkės įsisiurbimo praėjus vidutiniškai 7-14 dienų, gali atsirasti erkiniam encefalitui būdingi požymiai: pirmoji banga – gripą primenanti simptomatika, po to pagerėjimo periodas ir po jo sekanti antroji banga – galvos skausmas, karščiavimas ir neurologinė simptomatika. Būklei blogėjant ar atsiradus neurologinei simptomatikai (rankų drebulys, pykinimas, vėmimas, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas, didelis galvos skausmas, mieguistumas, paralyžius ir kt.), būtina kreiptis į gydytoją.

REGISTRUOKITĖS SKIEPAMS NUO ERKINIO ENCEFALITO TICO VAC