Pradžia
En Ru

Mėgaukimės vasara saugiai

Mėgaukimės vasara saugiai

Vasarą besimėgaudami šilumos teikiamais malonumais dažniausiai pamirštame, kad orų, temperatūrų kaita, ypač karštis />27C/, yra tikras išbandymas mūsų širdžiai. Jauniems žmonėms termoreguliacinis mechanizmas veikia gerai, o kūdikiams ir vyresniems – viskas kiek sudėtingiau ir jie jautresni karščio bangoms. Natūralu, kad karštą dieną didžiausias krūvis tenka širdies ir kraujagyslių sistemai.

Kokie pavojai širdies tyko vasarą? Kaip jų išvengti? Į klausimus atsako klinikos "Elite Medicale" kardiologė prof. habil. dr. Rūta Babarskienė:

Per karščius gali sutrikti širdies ritmas, pakilti arterinis kraujospūdis, paūmėti išeminės ligos klinikiniai simptomai, todėl karštis ypatingai pavojingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis.

Širdies veiklos sutrikimus dažnai išprovokuoja kaitra, skysčių praradimas intensyviai prakaituojant, alkoholio vartojimas karštomis vasaros dienomis. Net ir labai mažas jo kiekis gali sutrikdyti širdies ritmą, nes alkoholis skatina kalio pasišalinimą iš širdies ląstelių, dažnėja širdies raumens susitraukimai, todėl gali sutrikti širdies ritmas, pablogėti bendra savijauta ir kilti pavojus širdies veiklai

Vasarą padidėja trombų susidarymo tikimybė. Vasara – kelionių metas. Keliaudami, sportuodami, dirbdami sode, neretai pamiršta vartoti pakankamai skysčių. Įtakos turi ir įvairių vaistų vartojimas, pavyzdžiui, šlapimą varančių vaistų, kuriuos dažniausiai vartoja vyresnio amžiaus žmonės. Dėl sulėtėjusios  kraujotakos išsiplėtusiose kraujagyslėse padidėja kraujo klampumas. Tirštėjant kraujui didėja trombų susidarymo tikimybė, Susidarę trombai gali užkimšti širdies ir smegenų kraujagysles .Taigi vasaros karščių metu didėja miokardo ar smegenų infarkto rizika.

Pastebima, kad vyresnio amžiaus žmonės yra atsargesni ir vengia karščio bei saulės. Didesnis pavojus kyla jaunesniems vyrams, nes jie, net ir pajutę skausmą krūtinėje, dažnai nekreipia dėmesio ir neieško pagalbos. Iš pradžių simptomai gali būti neryškūs, pastebimi tik fizinio ar emocinio krūvio metu. Ligai progresuojant, jie stiprėja. Patariama nedelsiant kreiptis į gydytoją jei už krūtinkaulio jaučiamas spaudimas ar skausmas,kuris trunka daugiau 15 -20 min, plinta į kaklą, rankas, petį, nugarą.

Kaip sergančiuosius hipertenzija veikia karštis? Dėl padidėjusio druskų netekimo prakaituojant ir išsiplėtusių kraujagyslių – kraujo spaudimas gali sumažėti savaime.Tačiau sergantiems hipertenzija didelis pavojus - perkaitimo rizika, pavojingas fizinis darbas pasilenkus. Nuo įtampos padidėja arterinis kraujo spaudimas, smegenų kraujagyslės persipildo krauju ir gali įvykti insultas

Svarbiausi patarimai, padėsiantys palaikyti sklandų širdies darbą vasarą:

  1. Vartoti kuo daugiau vandens – nuo 1 iki 2 litrų per dieną. Geriausiai gerti mineralinį be angliarūgšties /negazuotą/ vandenį. Gerti vandenį nuolat ar reguliariai – kas 1-2 val.
  2. Labai išprakaitavus pavartoti kalio chlorido, magnio preparatų,žinoma jeigu nėra tam tikrų ligų/pavyzdžiui inkstų ligų/, kuomet papildomas kalio vartojimas yra pavojingas. Naudinga išgerti pomidorų, citrusinių vaisių, slyvų sulčių.
  3. Vengti alkoholio, skysčių su kofeinu, saldžių gėrimų
  4. Nebūti saulėje be galvos apdangalo.
  5. Karštomis dienomis vengti aktyvaus sporto. Sportuojant arba dirbant lauke, būtina nepamiršti gerti vandens, kad būtų atkurtas skysčių balansas. Pavojingiausias laikas lauke nuo 11-17 val.
  6. Valgykite tik lengvai pasisavinamą maistą, geriausiai daug vaisių ir daržovių. Tinka liesi pieno produktai. Nevalgykite riebaus ir sunkiai virškinamo maisto.
  7. Sergantiems arterine hipertenzija vasarą reikėtų dažniau pasimatuoti arterinį kraujo spaudimą:

- Jei kraujo spaudimas padidėjęs - būtina vartoti gydytojo paskirtus vaistus.

- Staiga sumažėjus kraujo spaudimui – rekomenduojama išgerti daugiau skysčių, galima išgerti sūresnio vandens, žalios arbatos. Pastarus su gydytoju gal būt laikinai pakeisti įprastas vaisto dozes ar net praleisti įprastinę vaistų dozę.