Pradžia
En Ru

Vaikų higienos ABC

Vaikų higienos ABC

Neabejotina, kad tinkama higiena – geros sveikatos pagrindas. Visgi kalbant apie mažųjų švarinimosi ritualus kyla nemažai diskusijų. Tarkime, kaip dažnai reikia praustis vaikams, kokias higienos priemones naudoti. Tad kaip palaikyti higieną, kad teiktų naudos augančiam organizmui?

Į klausimus atsako InMedica klinikos Santariškėse gyd. dermatovenerologė Ingrida Balčiūnienė.

Sakoma, kad perdėta higiena kenkia ne mažiau nei jos trūkumas, nes didina alergijų atsiradimo riziką. Papasakokite apie šį ryšį šiek tiek išsamiau. Kuo pavojinga perdėta higiena?
Pastaruoju metu daugėja sergančiųjų alerginėmis ligomis, atopiniu dermatitu. Būtent ieškant susirgimų atopiniu dermatitu dažnėjimo prežasčių buvo iškelta perdėtos higienos hipotezė, nes buvo pastebėta, jog atopinis dermatitas dažnesnis labiau ekonomiškai išsivusčiusiose šalyse, ypač labai tvarkingose šeimose. Buvo iškelta hipotezė, kad dėl per didelės higienos/tvarkos vaiko imuninė sistema neusiduria su pakankamu antigenų/bakterijų kiekiu, todėl pilnavertiškai nesubręsta. Nors kitais tyrimais atopinio dermatito priežasčių tyrimais ši hipotezė nebuvo nei pilnai patvirtinta nei atmesta, tačiau tiesos šiame teiginyje yra.
Oda, be kvėpavimo takų bei virškinamojo trakto gleivinių, yra vienas iš mūsų organizmą nuo kenksmingų aplinkos faktorių saugančių barjerų. odos išorinis sluoksnis - epidermis- sudarytas iš specifinių ląstelių - keratinocitų. Pačiame viršutiniame sluoksnyje šios ląstelės yra išsidėsčiusios tarsi plytos, o riebalinių liaukų išskiriami riebalai bei pačių keratinocitų sintetinamos medžiagos sudaro tarsi tinką, sulipdantį šias plytas. Ant šio sluoksnio yra iš prakaito bei riebalų sudaryta hidrolipidinė plėvelė. Jos silpnai rūgštinė paviršiaus terpė sudaro nepalankias sąlygas prisikabinti patogeninėms bakterijoms. Be to nepažeistas raginis sluoksnis bei hidrolipidinė plėvelė daro mūsų odą atsparesne negiamiems aplinkos faktoriams, taip pat ir alergenams, taigi dalinai apsaugo mus nuo alergijų.
Taip pat norėtųsi atkreipti dėmesį, kad mūsų odos paviršius nėra sterilus, ant odos, kaip ir žarnyne, gyvena daug mums naudingų bakterijų. Jos mus apsaugo nuo patogeninių , odos ligas sukeliančių, bakterijų. Dažnas antibakterinių muilų naudojimas ar netinkamas lokalių antibiotikų naudojimas išbalansuoja odos mikroflorą, sudaro geresnes sąlygas susirgti bakterinėmis odos ligomis.
Pernelyg dažnas maudymasis ir netinkama priežiūra gali sausinti odą. Ji nebesugeba atstatyti savo vientiso paviršiaus - hidrolipidinės plėvelės, todėl atsiranda mikroįtrūkimai, per kuriuos gali patekti alergenai, dirginančios medžiagos, patogeniniai mikroorganizmai, o pasekoje susergame.

Kaip išsirinkti saugias vaikams skirtas higienos priemones? Kokių ingredientų labiausiai vengti?
Visuome rekomenduoju higienos priemones ar kremus, ypač vaikams, pirkti vaistinėse ir tik tas priemones, kurios yra patikrintos dermatologų. Vengti priemonių įsigytų turguje ar iš perpardavinėtojų, nes yra svarbi tiek sudėtis, tiek laikymo, gabenimo sąlygos.
Vaikų, ypač kūdikių, odos barjeras dar yra gerai nesusiformavęs, todėl įvairios medžiagos lengviau patenka į organizmą, gali alergizuoti ar sukelti nepageidaujamus reiškinius. Taigi reikėtų atkreipti dėmesį kokio amžiaus vaikams yra skirta viena ar kita priemonė, kaip dažnai ją galima naudoti.
Dabar tėvai labai ieško kuo natūralesnių, ekologišgesnių odos priežiūros priemonių. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad tikrai ne visi kremai su vaistažolėmis tinka visiems, o ypač mažiems vaikams. Neretos yra ir alergijos.
Kosmetikos pramonėje naudojama vis daugiau medžiagų, jos yra tiriamos, stebimos. Europos sąjungoje yra specialus registras kosmetikoje draudžiamų medžiagų, jis visą laiką kinta, yra papildomas, pagal tai keičiama ir kremų sudėtis. Viena medžiaga gali turėti kelis pavadinimus, be to jų leidžiama koncentracija gali skirtis kosmetikos priemonėje, kuri yra nuplaunama, nuo priemonės, kuri lieka ant odos, pvz kremo.
Ką manote apie suaugusiųjų higienos priemonių naudojimą vaikams?
Vaikų odos priežiūrai rekomenduočiau rinktis vaikams skirtas priemones, ypač kūdikiams bei darželinio amžiaus vaikams, nes tam tikrų leidžiamų medžiagų koncentracijos gali skirtis vaikiškoje bei suaugusiems skirtoje kosmetikoje.
Taigi mylėkime savo odą, prauskime švelnesniais specialiais prausikliais, kurie nesuardo odos hidrolipidinės plėvelės, esant reikalui tepkime emolientu.